top of page

Osnova. Věrný pomocník při psaní.

Inspirace k napsání tohoto článku vzešla z náhlého přívalu esejí na konci školního semestru. Vzhledem ke studovanému oboru jsem to nečekala a tak trochu mě to vyvedlo z míry. Tedy, psaní ani eseje mi nejsou cizí, avšak po tom, co jsem si konečně vybrala téma a začala psát, jsem se v tom začala ztrácet. Krátce na to jsem si řekla, že takhle to tedy nepůjde a začala jsem hledat způsob, jak si v tom všem najít systém.


Nikdy jsem se netajila tím, že je mi příjemnější psaní stylem "co na srdci, to na jazyku" nebo v tomto případě spíše v ruce. Přesto jsem ale vlastně nikdy tak úplně bez osnovy nepsala. Vždycky jsem měla alespoň matnou představu o tom, kam chci postavy dovést a jakým směrem chci příběh směrovat. A je pak už úplně jedno, jak moc tyto hlavní body rozčleníte. Což jsem začala dělat hned posléze.



Není osnova jako osnova

Osnova může mít spoustu podob. Nejdříve si položte otázku, k čemu budete osnovu vlastně tvořit. Od toho se odvíjí způsob, jakým osnovu tvoříte.

Představte si osnovu pro:

  • knihu

  • kapitolu

  • školní práci (esej, sloh, závěrečná práce, ...)

  • článek

  • rozhovor

  • návod

  • ...

A takto bychom mohli pokračovat směle dál.


Jak tvořím osnovu ve 3 krocích

Místo toho vám raději povím, jak osnovu tvořím já. Netvrdím, že je to jediný správný postup (ani, že je vlastně správný), je to postup, který mi prostě funguje a vyhovuje. Takto tvořím všechny své osnovy bez ohledu na to, k čemu jsou určené.


KROK 0: ASOCIACE

Pokud ihned nevím, jakým směrem se chci v textu ubírat a tudíž vůbec netuším, jak osnovu začít sestavovat, zamyslím se na tématem a poznamenám si všechno, co mě k němu napadne – slova, slovní spojení, fráze, odkazy, ... a ty mohu dále rozvíjet. Tvořím tak vlastně myšlenkovou mapu, která mi pomůže se na dané téma naladit a dostat se do něj. Výsledek nemusí dávat smysl ani být přesně rozvržený – od toho je pak už samotná osnova.


KROK 1: HLAVNÍ BODY

Po tom, co vím, pro co osnovu tvořím a na jaké téma budu psát, si nejprve vyznačím hlavní body celé problematiky, které chci pokrýt. Tyto body jsou stěžni celého textu, na které dále budu věšet plachty a ty upevňovat lany a lanky.

V tomto kroku tedy tvořím základní kostru osnovy: úvod stať a závěr.


KROK 2: PRVNÍ PODBODY

Jakmile vím, o čem chci v textu psát, začnu hlavní body rozvíjet do podbodů čili menších témat, která pod ně patří a dovolí mi jednotlivé hlavní body dále rozvinout.

Rozvíjet se dá nejen samotné tělo osnovy (stať), ale také úvod a závěr. Ovšem, pokud se to k povaze textu, který tvoříte, nehodí, nepřehánějte to a otevření a uzavření osnovy ponechejte prostě jako hlavní body.


KROK 3: DRUHÉ A DALŠÍ PODBODY

Celý proces se vlastně opakuje a může se opakovat tolikrát, kolikrát je potřeba. Druhé a další body pomáhají celou problematiku upevnit. Jde vlastně o systematické členění, abychom se v textu neztratili nebo nepřeskakovali od jednoho tématu k druhému, pokud bychom vše napsali pod hlavní bod. A pak, nejen že to lépe vypadá, ale také se to lépe čte – v textu členěném do odstavců nebo oddílů se orientujeme snadněji než v jednolité patlanině.



Pro mě se osnova stala velkým pomocníkem při tvorbě jakéhokoliv textu a v efektivitě, kterou přináší, na ni nedám dopustit. Bez ní se člověk snadno ztratí a začne být zoufalý a práci v nejlepším případě odflákne, v nejhorším ji nikdy nedokončí.



Comentários


  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

© 2023 by Aen S. Liewen

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
bottom of page